Autor Wiadomość
Neonit[BDG]
PostWysłany: Wto 22:02, 26 Wrz 2006

Instalacja Serwera OSP

Obecnie tamat instalacji własnego serwera osp jest poruszany na większości for dyskusyjnych oraz serwisach internetowych poświęconych tematyce Quake 3 Arena oraz elektronicznemu sportowi. Tego typu serwery nie oferują zbyt wysokich możliwości gry, jednak dla początkujących graczy oraz klanów taki serwer w zupełności wystarcza. Jak już wyżej napisałem temat ten pojawia się obecnie na większości for dyskusyjnych oraz serwisach, jednak wielu z was wciąż ma wiele problemów z interpretacją tych tekstów oraz poprawnym zainstalowaniem własnego serwera osp. Dlatego też postanowiłem stworzyć instalator serwera, który automatycznie zrobi wszystko za was. Oczywiście za waszym pozwoleniem. Poniżej opisze proces instalacji serwera osp z wykorzystaniem mojego instalatora. Zanim jednak zaczniesz instalację serwera upewnij się, czy twój provider ( dostawca ) internetu oferuje Ci publiczny adres IP. Zdarza się bowiem, że łącze które wykupiliśmy nie oferuje publicznego ip, a co za tym idzie nie możemy udostępniać, żadnych usług osobom z zewnątrz.




Proces Instalacji


W celu rozpoczęcia procesu tworzenia własnego serwera musimy zaopatrzyć się w opisywany wyżej instalator. Możesz go pobrać z zasobów naszego serwisu. Instalator Serwera OSP. Jeżeli pobrałeś już instalator, możemy przejść do instalacji serwera OSP. W tym celu uruchamiamy pobraną aplikację i wskazujemy miejsce, w którym zostanie zainstalowany serwer. Należy więc podać główny katalog gry Quake 3 Arena. Gdy wybierzemy już miejsce docelowe instalacji wciskamy przycisk instaluj. Auto-Instalator automatycznie utworzy wszystkie katalogi oraz wprowadzi wszystkie potrzebne pliki konfiguracyjne do naszej gry. Po tej czynności serewer został zainstalowany i gotowy jest do uruchomienia. Do jego uruchomienia służy skrót Start.bat znajdujący się w głównym katalogu naszej gry. Po jego kliknięciu zostanie uruchomiony serwer oraz konsola do jego zarządzania z poziomu windows. Aby połączyć się z serwerem należy uruchomi grę, a następnie w Menu MultiPlayer w zakładce Servers: wybrać opcję Local. Po odświeżeniu w liście ukaże się nam nasz serwer. Pamiętaj, że przed uruchomieniem gry nie można wyłączać Niebieskiej Konsoli, która uruchomiła się po kliknięciu skrótu start.bat. Wszystkie parametry serwera możesz zmieniać w pliku konfiguracyjnym o nazwie server.cfg. Poniżej podałem wszystkie podstawowe komendy.



Sv_hostname "x" - Nazwa serwera wyświetlająca się podczas łączenia.
G_motd "x" - Dodatkowa informacja wyświetlająca się podczas łączenia.
g_gametype "X" - Zmiana trybu gry. Gdzie X to cyfra odpowiadająca danemu trybowi:

0 - FFA
1 - DM
2 - 1vs1
3 - TDM
4 - CTF

Timelimit "x" - Ile Czasu ma trwać rozgrywka.
Fraglimit "x" - Do ilu fragów ma trwać gra.
Capturelimit "x" - Do ilu flag ma się toczyć gra.
G_Password "x" - Czy na serwerze ma być hasło.
Ref_Password "x" - Ustalasz hasło dla Refa.
RconPassword "x" - Ustalasz hasło dla Rcona.
Sv_pivateclients "x" - Dodatkowe miejsca dostępne po podaniu hasła.
Sv_pivatepassword "x" - Hasło na dodatkowe miejsce.




Kończąc instalację i konifigurację serwera osp, polecał bym zaopatrzenie w/w serwera w nowe mapy tzw. q3wpaki. Są to nowe mapy dla tryby Team DeathMatch oraz Capture The Flags, które gra się ostatnimi czasy bardzo czesto na wszelakich Ligach , Turniejach i Lanach. Zatem jeżeli chciał byś by Twoj serwer był na bierząca zaopatrz się w przedstawione q3wapki. Linki do plików znajduja sie poniżej.


Q3 Wpak0
Q3 Wpak1
Q3 Wpak2
Q3 Wpak3
Q3 Wpak4



Po zapisaniu ustawień należy wyłączyć i ponownie uruchomić serwer. Mam nadzieję, że dzięki mojemu instalatorowi oraz temu artykułowi, każdy z was uruchomi swój serwer osp bez żadnych problemów. Jeżeli udało ci się postawić serwer zajrzyj również do artykułu Komendy Rcon Komendy Ref. Znajdziesz tam przydatne komendy, które pozwolą wam zarządzać serwerem podczas gry. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam na forum dyskusyjne naszego serwisu. Miłej zabawy !